خواستگاری در کافی شاپ و رستوران

در درسهای ارشد واحدی داشتیم با عنوان تحولات خانواده . الان غیر از تحولات خانواده کلا تحولات شگرفی در کل روند ازدواج را شاهد هستیم . از آشنایی و خواستگاری گرفته تا مراسمهای بعدی . توی اصفهان ما خیلی آداب داشت ازدواج و خواستگاری و مردم هم خیلی پایبند به این رسوم بودند . حالا وقتی مردم متعصب اصفهان این رسوم را تغییر بدهند دیگر معلوم است که چه روندی را داریم پشت سر می گذاریم. در گذشته های نه چندان دور رسم این بود که در خواستگاریهای سنتی مادر پسر تلفن می زد و از مادر دختر مشخصات دختر را می پرسیدند و بعد اجازه می گرفتند به خواستگاری دختر بیایند . روز و ساعت معینی هماهنگ می شد تا خانواده پسر به خانه دختر بیایند . مادر دختر چند روز در حال بشور و بساب بود که خانه تر و تمیز و شیک و مرتب شود و بعد هم کلی میوه و شیرینی و اجیل اماده می کردند و بالاخره روز موعود فرا می رسید و خانواده پسر به خواستگاری می آمدند و تازه دختر خانم اول وارد اتاق نمی شد تا بعد با کلی عزت و احترام مادر پسر از مادر دختر خواهش کند که اگه اجازه بفرمایید ما دخترتون رو زیارت کنیم . بعد دختر خانم چادر به سر وارد اتاق می شد و همه به احترامش بلند می شدند و کلی احوالپرسی و روبوسی و بعد هم سوال و جوابهای معمول و ادامه روند خواستگاری ....

حالا دیگر این روش خواستگاری دارد از رده خارج می شود . دیگر برای خواستگاری به خانه عروس نمی آیند . دیگر مثلا مد شده است که به کافی شاپ و رستورانهای شیک و مجلل هتلها بروند و خانواده ها همدیگر را زیارت کنند . مادر پسر زنگ می زند به مادر دختر و با هم قرار می گذارند در فلان کافی شاپ . (این روش یعنی مال همان خواستگاریهای سنتی است . ) بعد دختر همراه مادرش و پسر هم همراه مادرش سر ساعت خاصی در محل حضور به هم رسانده و اگر مبادی آداب باشند از قبل میزی را رزرو کرده اند و بعد هم منو را دیده و چایی یا نسکافه و قهوه یا بستنی و کیکی چیزی سفارش می دهند . که در این مرحله هم یک اختلاف نظر و سلیقه هایی موجود است . یعنی اینکه بعضی معتقدند این وظیفه پسر است که هزینه کافی شاپ را متقبل شود . و بعضی هم می گویند این وظیفه خانواده دختر است که باید پذیرایی کنند و هزینه را بپردازند . دیگر بستگی به خانواده ها دارد .... خلاصه نیم ساعتی همدیگر را در کافی شاپ ملاقات می کنند و می روند .

خانواده های سنتی هنوز معتقدند عزت دختر به این است که در خانه خودش به خواستگاریش بیایند . خانواده های پسر معتقدند وقتی به خانه دختر می روند از روش پذیرایی و نشست و برخاست خانواده بهتر می توانند روش زندگی و آداب اجتماعی آنها را بشناسند . ولی خواستگاری در کافی شاپ راحت تر است و به خصوص خانواده دختر دیگر به زحمت نمی افتد برای پذیرایی . هرچند در مراحل بعدی اگر توافقی حاصل شود لاجرم خانواده ها به خانه های همدیگر می روند تا شناخت بیشتری پیدا کنند .

با همه این اوصاف کلا ازدواج در این سالها روز به روز پیچیده تر و سخت تر می شود . چنان که غیر از همه مسائلی که قبلا در خواستگاریها مطرح می شد ، این روزها لازم است دختران و پسران درباره فعالیت در دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی نیز به گفتگو بپردازند و به توافق برسند .

اینم روشهای تحقیقات امروزی :

طرف رفته خواستگاری

بابای عروس با لپ تاپ اومده می گه پسر جون، من اهل تحقیقات محلی و اینا
 نیستم، یوزر پسورد فیس بوک رو بزن!!!!

/ 5 نظر / 73 بازدید
آواي درون

من خودم به شخصه اين نحوه خواستگاري (در كافي شاپ) را تا كنون نه ديده ام و نه شنيده ام! [تعجب] البته ساكن تهران هستم. شايد در اصفهان وضعيت فرق ميكند.

آشنایی باعلم حقوق

سلام و عرض وادب احترام: من یکی از طرفداران وبلاگ شما هستم از خداوند متعال موفقیت شما را در طول زندگی آرزومندم و از مطاب متنوع سایت شما نهایت استفاده وبهره و استفاده لاز م را می برم انشالله موفق سربلند باشید:

پایگاه تخصصی حقوق و فقه

با سلام و عرض ادب پایگاه تخصصی حقوق و فقه وابسته به نهاد غیر دولتی با برنامه های متنوع رادیو قانون و تازه ترین اخبار حقوقی با امکان دانلود جدیدترین جزوات و مقالات اساتید مطرح شروع به کار کرده است لطفاً ما را با لینک در سایت خود در ارایه بهتر خدمت رسانی یاری کنید. شما همچنین می توانید با ارسال آدرس سایت خود به ptsearch11@gmail.com در سایت ما لینک شوید. آدرس لینک پایگاه تخصصی حقوق و فقه: Ptsearch1.com

میترا

من این مدلیش رو ندیدم ولی یه مدلی که خیلی از دوستام اجرا کرده بودن این بود: چون الان تو این دوره زمونه اول پسر و دختر همدیگه رو می پسندن و بعد با خانواده ها درمیان میگذارن، پسر ترجیحا بیرون (مثل همون کافی شاپ) بدون حضور دختر، با پدر و مادر عروس قرار میگذاره و با هم آشنا میشن. مواردی هم بود که پدر دختر با داماد آینده تو پارک چند جلسه گفتگو داشتن و بعد که مطمئن شده بود اجازه داده بود پسر همراه خانواده ش به خواستگاری بیان. یکی از دلایل این موضوع می تونه همونی باشه که گفتم. چون دخترها و پسرها همدیگه رو می پسندن اول و بعد بحث خانواده وسط میاد. دلیل دیگه هم می تونه گرونی گل و شیرینی باشه. شاید بگید خب پول کافی شاپ هم همون قدر میشه! ولی اگر خانواده دختر هزینه رو پرداخت کنه (که بنظرم جالب نیست) به نفع آقای داماده.