منیر پشمی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ منیر پشمی
آرشیو وبلاگ
      میوه ممنوعه ( وبلاگ شخصی منیر پشمی ) ()
داستان آدم و حوا و خوردن میوه ممنوعه به بیان قرآن کریم نویسنده: منیر پشمی - ۱۳۸۸/٥/٢٤

آیات مربوط به داستان حضرت آدم در سوره بقره از آیه 30 الی 38 و در سوره طه از آیه 116 الی 123 است . در اینجا فقط معانی آیات را می آوریم ، در آنها تدبر می کنیم و سپس به بحث و بررسی هم خواهیم پرداخت.

 

فرازهایی ازسوره بقره :

و گفتیم که ای آدم تو با جفت خود در بهشت رایگان و بی زحمت جای گزینید و بخورید از اطعمه بهشت از هر چه می خواهید و نزدیک نشوید به این درخت که از جمله ستمکاران خواهید بود"35"

پس شیطان آدم و حوا را به لغزش افکند و خوردند از آن درخت و بدین عصیان هر دو را از آن بهشت پر نعمت بیرون کرد و گفتیم ( به آدم و حوا) فرود آیید از بهشت که برخی را دشمنید و شما را در زمین آرامگاه و آسایش خواهد بود تا روز مرگ "36"

پس آدم از خدای خود کلماتی آموخت که خداوند توبه پذیر و مهربان است"37"

 

فرازهایی از سوره طه :

و هنگامی که فرشتگان را گفتیم به آدم سجده کنید همه سجده کردند جز شیطان که امتناع ورزید "116".

آنگاه گفتیم ای آدم محققا این شیطان با تو و جفتت دشمن است مبادا شما را از بهشت بیرون آرد پس بدبخت شوی"117"

حقیقتا برای تو نیست که در بهشت گرسنه و برهنه شوی "118"

و حقیقتا که تو تشنه و گرمازده نشوی "119"

باز شیطان در او وسوسه کرد و گفت ای آدم آیا (میل داری ) تو را بر درخت ابدیت و ملک جاودانی دلالت کنم؟ "120"

پس آدم و حوا از آن درخت تناول کردند بینجهت عورت آنها در نظرشان پدیدار شد و خواستند تا به ساتری از برگ درختان بهشت خود را بپوشانند و آدم نافرمانی خدای خود کرد و گمراه شد "121"

سپس خدا توبه او را پذیرفت و هدایتش فرمود و به مقام نبوتش برگزید"122"

قال اهبطا منها جمیعا... آنگاه خدا به آنها فرمود اکنون همگی از عالی رتبه بهشت فرود آیید که برخی از شما با برخی دیگر دشمنید تا چون از جانب من برای شما راهنمایی بیاید هرکه از من پیروری کند نه هرگز گمراه شود و نه شقی و بدبخت گردد."123"

 

در این آیات تدبر کنید و اگر می توانید به خود آیات به زبان عربی رجوع نموده و فکر کنید چرا در آیات قبل از آیه 123 طه همه ضمیرها مثنی و بر دونفر دلالت می کند و بعد در آیه آخر دستور هبوط برای جمع می آید ؟مگر به غیر از آدم و حوا کس یا کسانی دیگر هم بوده اند؟

  نظرات ()
مطالب اخیر مطالعات زنان ! عطایش را به لقایش بخشیدم ! هزار خورشید تابان گذر زمان ... آمد بهار جانها ای شاخ تر به رقص آ خواستگاری در کافی شاپ و رستوران مطالعات زنان ! یک شوخی بزرگ یا یک توهین بزرگ ؟؟؟ ارمغان جذب هیئت علمی رشته مطالعات زنان ! استاد گرانقدری که برایت کتاب می فرستد ... کتابخانه
کلمات کلیدی وبلاگ مطالعات زنان (٢) تست (۱) حقوق زن (۱) کارشناسی ارشد (۱) میوه ممنوعه (۱) حقوق خانواده (۱)
دوستان من مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران كلينيك مددكاري اجتماعي آفتاب شرق موسسه تحقیقات بهبود زندگی زنان وبلاگ تخصصی حقوق و فقه دفتر مطالعات و تحقیقات زنان وبلاگ تخصصی حقوق ایران مجله الكترونيكي بانوي برتر ادامه دارم (الهام غفاري) آشنائی با علم حقوق چند خط ميان زندگي بر ساحل سلامت شبکه ایران زنان تخته سياه تفكر زنانه روان پژوه نیستان پامج پرتال زیگور طراح قالب